Kohvikeskus

Ilmade soojenedes läheme kofeiinirikkaks kosutuseks kuumalt kohvilt üle jääkohvile. Külmpruulimine on eriti populaarne oma täidlase maitse ning suure kofeiinisisalduse pärast ja seda valmistatakse tavalisest jääkohvist teistmoodi.

Kiired faktid

  • Valmistatud kohvipuru leotamisel toasoojas vees
  • Sujuvam, vähem happeline maitse
  • Valmistamiseks kulub 12–18 tundi

Mis on külmpruulitud kohv ehk cold brew?

Cold brew ehk külmpruulitud kohv on kohv, mis on valmistatud jahvatatud kohvi leotamisel toatemperatuuril vees mitu tundi, tavaliselt 12–18 tundi või isegi kauem, seejärel kurnatakse kohvipaks välja ja jahutatakse enne serveerimist kas sellisel kujul jää peal või veega lahjendatult.

Külmpruulimise austajad ütlevad, et külmpruuli maitse on palju pehmem ja mahedam, sellel puudub tavalise pruulitud kohvi happeline maitse. Seda seetõttu, et jahe vesi ei too kaasa kohvipuruga kokkupuutel keemilisi muutusi, mis tekitavad kuuma kohviga seotud happesust ja mõru maitse.

Cold Brew vs. Jääkohv

Külmpruulimine on sarnane jääkohviga, kuid mitte sama. Kui külmpruulimisel leotatakse kohvipaksu pikemat aega toatemperatuuril, siis tavalist jääkohvi valmistatakse kuuma kohvi valmistamisel ja seejärel jahutamisel kas külmkapis või jääga.

Jääkohvi probleem on selles, et pärast jääle kallamist võib see olla nõrga maitsega, kuna jää sulades kohv lahjeneb. Seda saab parandada, valmistades jääkohvi jaoks topelt kangusega kohvi või espresso. Kahjuks võib see tähendada ka happesuse ja kibeduse kahekordistamist.

Külmpruulimise korral on võimalik valmistada mis tahes soovitud kangusega kohvi, muutes lihtsalt kohvipaksu ja vee suhet. Nii saad nautida jahutatud kohvi ilma seda lahjendamata ja kuumast valmistatud kohvist tulenevate mõruda maitseta. 

Kuidas teha külmpruuli

Külma kohvi valmistamiseks on vaja ainult jahedat või toasooja vett, eelistatavalt filtreeritud, pluss veidi värskelt jahvatatud kohviube ja anumat, milles pruulida. Külmpruuli saab valmistada ka presskannus või spetsiaalsetes külmpruulimismasinates – näiteks uuenduslik JURA Z10 suudab valmistada lisaks kuumadele kohvijookidele ka külmpruulitud kohvi! Loe masina kohta lähemalt siit: https://kohvikeskus.ee/?s=z10&submit=&post_type=product

Pruulimine seisneb vee ja kohvipuru kombineerimises kindlas vahekorras. Vee ja kohvi vahekord (kaalu järgi) on vahemikus 4:1 kuni 10:1 – soovitame 5:1 vett kohvile vahekorda. Seejärel lase joogil kaane all 12–18 tundi seista, kuigi ka see oleneb isiklikust maitsest. Kui määratud aeg on möödas, kurna kohv läbi filtri, jahuta ja serveeri.

PS: Kui külmpruul on valmis, siis loe, kuidas kasutada tekkinud kohvipaksu siit: https://kohvikeskus.ee/ara-lase-kohvipaksul-raisku-minna/

Külmpruul vs. külmpruuli kontsentraat

Kuigi külmpruuli saab valmistada joogivalmis kangusega, valmistatakse tavaliselt kangem tõmmis, mida nimetatakse kontsentraadiks, ja seejärel lahjendatakse see külma veega soovitud kanguseni.

Selle üheks põhjuseks on asjaolu, et täpset õiget kanguse taset võib olla raske saavutada, võttes arvesse muutujate arvu, nagu kasutatud kohvi tüüp, jahvatuse jämedus, tõmbamisaeg, temperatuur jne. Nii et paljud külmpruulijad teevad tahtlikult ülikange pruuli ja seejärel lahjendavad seda. Kontsentraadi valmistamise eeliseks on ka see, et see võtab vähem ruumi.

Kuidas juua külmpruuli

Külmpruulitud kohvi valmistatakse tavaliselt jääjoogina, kuid seda saab ka kuumutada. Serveerida võib koore ja suhkruga nagu tavalist kohvigi.

Jahutav külmpruul-tooniku retsept

Idee on täpselt selline, nagu see kõlab – külmpruuli kontsentraati serveeritakse jääl, millele on lisatud kihisev toonik ja kaunistatud sidruni- või apelsiniviiluga. Oleme näinud ka erinevaid espressoga tehtud versioone, kuid pean ütlema, et eelistame selles joogis kindlasti külmpruuli pehmemat, mittehappelist maitset. See sobib suurepäraselt tooniku kibedama, botaanilisema maitsega (nt Fever Tree Indian Tonic). Ja kui serveerida kuumal suvepäeval jääkülmalt, on see jook lausa veetlev.

Siin on juhend, kuidas seda teha!

Pilt ja retsept: https://www.gimmesomeoven.com/cold-brew-tonic/
  • 80 ml jahedat külmpruuli kontsentraati
  • 180 ml jahedat lemmikut toonikut
  • Palju jääd
  • Apelsini- või sidruniviil

Vala jahutatud külmpruuli kontsentraat suurde jääga täidetud klaasi. Vala peale jahutatud toonikuvesi, sega korraks, seejärel kaunista apelsini- või sidruniviiluga. Serveeri kohe ja naudi!

Külmpruuli kofeiinisisaldus

Kontsentraadist rääkides märgivad paljud inimesed pruuli tugevuse erinevuse tõttu, et külmpruulimine võib kofeiinisisalduse osas tugevamini mõjutada. Kuid see ei tulene sellest, et külmpruulimine ekstraheerib rohkem kofeiini; kuum vesi tõmbab seda tegelikult rohkem oast välja. Kuna see pruulitakse kontsentraadina, siis annab ka suurema kofeiinisisaldus vedeliku mahu kohta. Kuid selle veega lahjendamine ülalkirjeldatud viisil lahjendab ka kofeiinisisaldust.

Kas saan külmpruuli külmkapis teha?

Nimi külmpruulimine võib viidata sellele, et pruulimine toimub külmikus. Tavaliselt see aga nii ei ole. Külm temperatuur aeglustab ekstraheerimisprotsessi; see tähendab, et külmkapis valminud külmpruul maitseb nõrgalt, võrreldes sama kaua toatemperatuuril leotatud joogiga. Seda saab veel pruulida külmikus, kuid see nõuab pikemat ekstraheerimist.

Kas külmpruuli saab soojendada?

Külmpruulitud kohvi võib ka üles soojendada. Pliidil või mikrolaineahjus kuumutamine ei muuda külmpruuli sujuvat ja happevaba maitseprofiili. Teine võimalus on valmistada kontsentraat ja mitte lahjendada seda külma veega, vaid kuuma veega.