Kohvikeskus

Millist teed eelistada – roheline, must või valge tee?

Peamised teetüübid on must tee, roheline tee, valge tee, oolongi tee, pu-erh tee ja taimetee.

Kui oled teemaailmas uustulnuk, siis võid kõigi teetüüpide ja -sortide vahel navigeerides tunda segadust. Mille poolest täpselt erinevad must tee ja roheline tee? Aga taimetee ja rooibos? Kas sa suudad eristada valget teed oolongist? Teeme kohe asja selgeks!

Camellia Sinensis-taimest valmistatud tee

Kõik “tõelise” tee liigid pärinevad tegelikult samast taimest. Teetaime botaaniline nimi on camellia sinensis. See taim pärineb Lõuna-Hiinast ning seda on kasvatatud ja tarbitud sadu aastaid. Camellia sinensis taimel on kaks peamist sorti: Camellia sinensis var. sinensis, mis kasvab peamiselt Hiinas ja teistes Ida-Aasia riikides ning on leebema, mahedama iseloomuga, ja camellia sinensis var. assamica, mis kasvab peamiselt Indias ja on üldiselt jõulisema maitsega.

Must tee, roheline tee, valge tee, oolong tee ja pu-erh tee on kõik valmistatud Camellia sinensis teetaimest. Kõigi nende teede ainulaadsed omadused arenevad välja erinevate korje- ja töötlemismeetodite kaudu. Mõni tee on aurutatud, mõni on pannil kuivatatud. Mõnel on lastud oksüdeeruda ja mõnel mitte. Mõned teelehed vormitakse käsitsi tihedalt rullitud pallideks, teised aga hakitakse jämedalt või hoopis jäetakse loomulikul kujul õhu kätte kuivama. Mõni tee korjatakse kevadhooaja esimestel nädalatel, teised aga suvel ja sügisel.

Tee välimust ja maitset mõjutavad väga paljud erinevad tegurid ning spetsiifilised tee töötlemise meetodid on välja töötatud sadade aastate jooksul. Tänapäeval on viis peamist teekategooriat, millest igaühel on erinevad omadused ja töötlemismeetodid.

must tee

Must Tee

Enamus teemaailma uustulnukatest tunnevad kõige paremini musta teed. Musta teed leiad toidupoest, näiteks Liptoni või Tetley nimelistes teepakkides. Populaarsed on ka musta tee hommikusöögisegud nagu English Breakfast ja Earl Grey. Must tee on tavaliselt suhteliselt kõrge kofeiinisisaldusega (umbes poole vähem kofeiini kui tassis kohvis). Must tee on tumedat vasevärvi ning tavaliselt tugevama maitsega kui muud tüüpi teed.

Kuidas musta teed toodetakse?

Musta tee valmistamiseks korjatakse teelehed, kuivatatakse ja seejärel purustatakse kergelt. Seejärel oksüdeeritakse teelehed täielikult, mis muudab need pruunikasmustaks.

Kust on must tee pärit?

Musta teed toodetakse peamiselt Hiinas ja Indias. Üldiselt on India must tee kangem ning seda kasutatakse sageli hommikusöögisegudes, mide juuakse tavaliselt piima ja suhkruga.

Hiina must tee kipub olema kergem ja mahedam ning seda tarbitakse tavaliselt ilma piima või magusaineta. See sisaldab tavaliselt veidi vähem kofeiini kui India must tee. Populaarsete Hiina mustade teede hulka kuuluvad China Keemun ja Golden Yunnan.

roheline tee

Roheline tee

Roheline tee on teist tüüpi Camellia sinensis taimest valmistatud tee. Roheline tee on tavaliselt helerohelise või kollase värvusega ning mahedama maitsega. Roheline tee sisaldab umbes poole vähem kofeiini kui must tee (ehk umbes sama palju kui veerand tassi kohvi). Populaarsete roheliste teede hulka kuulub näiteks Maroko piparmünt.

Kuidas rohelist teed valmistatakse?

Roheline tee aurutatakse või kuumutatakse pannil pärast korjet, et peatada oksüdatsiooniprotsess. Oksüdatsiooni peatamine varakult pärast korjet säilitab rohelise tee lehtedele erkrohelise värvuse ja kerge taimse maitse. Seejärel rullitakse või pressitakse teelehed lõplikku kujusse ja kuivatatakse.

Kust on roheline tee pärit?

Rohelist teed toodetakse peamiselt Hiinas ja Jaapanis. Jaapani rohelist teed aurutatakse pärast korjet oksüdatsiooni peatamiseks. Jaapani rohelisel teel on tavaliselt veidi soolane, ookeaniline maitse ja kergelt smaragdroheline värv. Jaapani teed on mõnikord ka mitu nädalat enne koristamist varjus hoitud, mis suurendab teetaime klorofülli, kofeiini ja l-teaniini taset. Populaarsed Jaapani rohelised teed on Sencha, Kukicha ja Gyokuro.

Hiina rohelist teed kuumutatakse tavaliselt pärast koristamist oksüdatsiooniprotsessi peatamiseks. Hiina rohelised teed kipuvad olema mahedamad kui Jaapani rohelised teed ja on pehme kuldse värvusega. Hiina populaarsete roheliste teede hulka kuulub näiteks Green Dragon Lung Ching.

kvaliteetne valge tee

Valge tee

Valge tee on õrn, minimaalselt töödeldud tee, mis on tee-armastajate poolt väga nõutud ja mida naudivad nii tee fanaatikud kui ka uustulnukad. Valgel teel on mahe maitse ning karge ja puhas lõppnoot. Valge tee kipub olema väga madala kofeiinisisaldusega.

Kuidas valget teed valmistatakse

Valget teed töödeldakse enne kuivatamist ja pakkimist minimaalselt. Mõningatel juhtudel korjatakse valge tee teetaime esimestest pungadest enne avanemist. Teised valged teed, nagu White Peony, korjatakse pärast lehtede avanemist. Mõlemal juhul oksüdeeruvad valged teed minimaalselt.

Kust on pärit valge tee

Valget teed toodetakse peamiselt Hiinas, eriti Fujiani provintsis, kus on valge tee tootmisel rikas ajalugu. Mõned spetsiaalsed valged teed toodetakse ka Nepalis, Taiwanil ja Sri Lankal.

Oolongi tee

Oolong on osaliselt oksüdeeritud tee ning jääb selle oksüdatsiooni poolest musta ja rohelise tee vahele. Oolongi tee oksüdatsiooniaste on vahemikus 10–80% ja selle värvus varieerub kahvatukollasest kuni rikkaliku merevaigukollase toonini.

Kuidas Oolongi teed valmistatakse

Paljusid oolongi teeliike kasvatatakse teetaime spetsiaalsetest sortidest, mida on kasvatatud aastaid ainulaadsete maitsete väljaarendamiseks. Oolongi tee korjatakse ning seejärel lastakse teel läbida osalise oksüdatsiooni. Olenevalt oolongi tüübist varieerub ka oksüdatsiooni tase. Mõni oolongi tee vormitakse seejärel käsitsi väikesteks, tihedalt rullitud pallideks enne kuivatamist ja pakendamist.

Kust on pärit Oolongi tee

Oolongi teed toodetakse peamiselt Hiinas ja Taiwanil. Hiinas hõlmavad oolongi tootmispiirkonnad Wuyi mäed ja Anxi, Fujiani ja Guangdongi provintsis. Taiwan on kuulus oma spetsiaalsete oolongide, sealhulgas väga nõutud Milk Oolongi poolest.

Pu-erh tee

Pu-erh tee on laagerdunud, osaliselt kääritatud tee, mis on oma olemuselt sarnane mustale teele. Pu-erh-teed annavad tindipruuni-musta värvuse ja on rikkaliku maalähedase maitsega. Pu-erh tee on sarnaselt musta teega üsna kõrge kofeiinisisaldusega.

Kuidas Pu-erh teed valmistatakse

Pu-erh’i töödeldakse algselt sarnaselt rohelise teega. Lehed koristatakse, seejärel aurutatakse või kuumutatakse oksüdeerumise peatamiseks ning vormitakse ja kuivatatakse. Pärast lehtede kuivatamist läbivad nad kääritamisprotsessi. Sheng pu-erh’i toodetakse traditsioonilisel meetodil, kus teelehti laagerdatakse pikema ja järkjärgulisema protsessi abil. Shou pu-erh’i toodetakse kaasaegsel kiirendatud fermentatsioonimeetodil. Mõlemat tüüpi pu-erh’i laagerdatakse sageli mitu aastat, kuna tee rikkalik ja maalähedane maitse muutub aja jooksul paremaks.

Kust Pu-erh tee on pärit

Pu-erh pärineb Hiinas Yunnani provintsis asuvast Pu-erhi linnast ja seda toodetakse endiselt peamiselt samas piirkonnas. Sarnaselt muudele eritoitudele, nagu šampanja või parmesan, võib ametlikult pu-erhiks nimetada ainult Yunnani provintsis toodetud teesid. Maitselt on pu-erh tee väga eripärane, pikantse “mullase” maitsega tee. See on tee julgele teesõbrale.

Maitsestatud teed

Kõiki ülaltoodud teetüüpe saab maitsestada erinevate vürtside, ürtide, puuviljade ja lilledega. Need täiendavad koostisosad põhinevad teepõhjal, et luua ainulaadseid maitsekombinatsioone ja teesegusid. Teele lisatavad maitsed võivad varieeruda lillelisest magusani, vürtsikast suitsuseni ja kõike, mis sinna vahele jääb.

Taimetee

Kuigi kõnekeeles nimetame taimeteesid teeks, ei ole need tegelikult seotud Camellia sinensis taimest valmistatud “tõelise” teega. Selle asemel koosnevad taimeteed erinevate ürtide ja vürtside segust. Üldiselt ei sisalda taimeteed kofeiini.

Populaarsed taimetee maitsetaimed on piparmünt, kummel, hibisk, ingver, lavendel. Taimsed segud omavad sageli raviomadusi ja olenevalt segust saab neid kasutada erinevate sümptomite leevenduseks, kurguvalust maoärritusteni.

Rooibose teed

Rooibos on teatud tüüpi taimetee, mis on valmistatud Lõuna-Aafrikast pärit Rooibose taimest. Seda teed nimetatakse mõnikord ka punaseks teeks ning see on naturaalselt kofeiinivaba. Rooibose maitseprofiil on sarnane musta tee omaga, mistõttu on see hea valik inimestele, kes naudivad musta teed, kuid soovivad vältida kofeiini. Sellel on meeldiv loomulik magusus ja see on maitsev nii eraldi kui ka piimaga. Rooibost saab segada ka teiste koostisosadega, et luua maitsestatud segusid nagu Rooibos Cream Orange.

Teekategooriate mõistmine

Tee puhul on mõned põhikategooriad, mille abil on lihtsam mõista, kuidas teed töödeldakse ja kuidas see pruulimisel maitseb. Lisaks nendele kategooriatele on aga suur hulk erinevaid teesorte, kasvutingimusi ja töötlemismeetodeid. Isegi kui kasutatakse sama sorti teed ja sarnaseid kasvu- ja töötlemistingimusi, on erinevates kohtades kasvatatud teedel tänu oma ainulaadsele keskkonnale erinevad omadused.

Pakume oma e-poes valikut kvaliteetset Ronnefeldti teed. Ronnefeldt toob selle väärtusliku loodusliku toote Sinu koju kõikjalt maailmast alates 1823. aastast. Tänapäevani toodab Ronnefeldt oma käsitsi korjatud teesid traditsioonilistel meetoditel ja töötleb need seejärel õrnalt lõpptooteks: premium-leheteed, mida iseloomustab rikkalik maitseelamus. Tutvu teevalikuga siin.

[Allikas]