Kohvikeskus

Kas oled kunagi kohvikus nähes kõiki menüüs olevaid valikuid segaduses olnud – mida joogi nimed tähendavad, millised sulle nendest meeldida võiks või kust alustada. Võib-olla soovid kohvi hakata jooma sotsiaalse aspekti pärast või oled hakanud tundma, et vajad hommikuks seda lisalööki, mida kohv päeva alustamiseks annab. Või soovid mõista maitseid, mille üle su kohvihuvilisest sõber õhkab. Olenemata põhjusest loodame, et see juhend aitab sul kohvi enda jaoks leidmist õigel teel alustada.

Kohvi meeldima hakkamine on lihtne, kuid keeruline eesmärk ja see ei juhtu kõigil üleöö. Karm reaalsus on see, et mul kulus parim osa aastast, et (tõeliselt) nautida puhast musta espressot. Minu teekond algas väikese cappuccinoga kahe suhkruga.

Kvaliteetne kohv

Üks kõige olulisemaid samme kohvi meeldimise teekonnal on õige kraami valimine. Sa ei saa kohvitamist nautida, kui kohv ise on kohutav. Peamiselt soovitame vältida välismaiseid brände, kuna kohvid on peale röstimist tihti istunud kuid laos ning seejärel läbinud pika teekonna kohalikule poeriiulile, kus kohv võib veel omakorda kuid seista. See tähendab, et kohv kaotab suure osa oma aromaatsusest ning maitsest, kuna kohviubade üks suurimaid vaenlasi on ka valgus, mida poelettidel on küllalt.

Kõik meie e-poes müügil olevad kohvioad on Eestis Baltikumi moodsaimas kohvitehases röstitud ning maitsekombinatsioonid on valitud just kohalike klientide maitse-eelistuste baasil. Pehmema maitsega soovitame näiteks kohvisegusid Brasiilia Barista, Guatemala Fairtrade ning Golden.

Loe ka seda: Kuidas valida kvaliteetne kohviuba?

1. samm: Proovi lattet

Latte koosneb espressost, kuumast piimast ja piimavahtust (millest saabki vormida lõbusat latte kunsti). Latte proovimine annab sulle teada, mida pead kohandama/lisama, et saaksid endale sobiva joogi.

Kui proovisid lattet, kuid vaht ei meeldinud, siis soovitame Flat White’i.

Kui proovisid lattet ja nautisid vahtu, aga sooviksid veidi rohkem kangust, vali Cappuccino.

Ja lõpuks, kui proovisid lattet ja pidasid seda just õigeks, jää latte juurde!

kuidas hakata kohvi jooma?

2. samm: Proovi espressot

Soovitame espressot mingil hetkel proovida, kuna see annab kohe palju kasulikku teavet.

Kui sa naudid espressot, siis palju õnne, oled just leidnud oma joogi! Kui espresso meeldis, kuid soovid veidi suuremat ja lahjemat jooki, proovi Long Blacki/Americanot. Espresso maitsenüansid säilivad, lihtsalt suuremas tassis ja kuuma veega lahjendatult. 

Kui espresso sulle ei meeldi, siis ära muretse – see tähendab lihtsalt seda, et espresso üksi pole sinu jaoks… veel.

Kas mäletad esimest korda, kui proovisid veini, õlut või midagi sellist, nagu sinihallitusjuust või oliivid? Need on omandatavad maitsed ja nii ka espresso. Pärast seda, kui oled mõnda aega korduvalt sundinud espressot proovima, hakkad nautima espresso loomulikku peeni maitsenüansse ja magusust.

Kui espresso maitseb esmasel proovimisel nagu surm, siis tee mõnda aega paus ja alusta Americanoga ja vajadusel lisa veidi suhkrut.

Samuti meeldib mulle juua oma espressot sidruniga. Lugesid õigesti! Espresso maitseb suurepäraselt, kui lisad sidrunit ja tõmbad viiluga ümber klaasi serva.

3. samm: Lisa siirupit

Kui arvasid, et Latte, Flat White või Cappuccino maitsesid suurepäraselt ilma siirupiteta, siis liigu järgmise sammu juurde! Kui aga arvad, et kohvi maitse on endiselt liiga tugev, proovi lisada siirupeid.

Šokolaadisõpradele on see lihtne, saad lihtsalt Mocha tellida!

Kui sulle šokolaad ei meeldi, kuid soovid siiski kohvi maitset nõrgendada, on paljudes kohvikutes maitsestatud siirupid, mida saab joogile lisada. Kui teed ise kodus kohvi, siis saab neid ka koju osta meie e-poest. Karamell, vanill ja sarapuupähkel on ühed tavalisematest!

4. samm: Kohanda joogi suhet

Kui oled järginud kõiki eelmisi samme ja kohv on alustamiseks endiselt liiga kange, proovi vähendada kangust ehk espressokogust oma joogis poole võrra. Aja jooksul saad vastavalt tundele tagasi kangemaks minna ning maitsetega harjudes avastad, et sa ei vaja nii palju siirupit ega hakka kohv enam vastu!

kuidas hakata kohvi jooma?

5. Proovi uusi jooke

Sa ei tea kunagi, millest ilma jääd, kui sa oma silmaringi ei laienda. Mu isa käskis mul alati kõike proovida, sest “kuidas ma tean, et see mulle ei meeldi?”. Aja jooksul sain aru, et ilma uusi asju proovimata ei saa sa millelegi hinnangut anda.

Ole seiklushimuline, ole julge. Telli kohv teistsuguse piimaga, lisa teine siirup, proovi ilma siirupita! Proovi soojematel kuudel näiteks jääkohvi või frappe-sid – näiteks karamelli jäälatte maitseb kui mõnus piimakokteil.

Mõned reeglid enne katsetele asumist:

  1. Ära alusta lahustuva kohviga – see lihtsalt ei ole seda väärt, ei sulle ega põllumeestele.
  2. Ära osta odavaid, madala kvaliteediga ube.
  3. Ära hüppa otse sisse – võta aega, lisa soovi korral suhkrut ja siirupeid. Keegi ei mõista sind sinu teel kohut, võta seda omas tempos ja tee kõike, kui SINA selleks valmis oled!

Alusta katsetamist!

Olenemata sellest, millise kohvijoogiga alustad, loodame, et leiad oma joogi, mis paneb sind lõpuks kohvisse armuma! Ole kannatlik, see võib võtta aega, kuid kui oled endale sobiva joogi leidnud, on see seda väärt!

Allikad

https://coffeebeansdelivered.com.au/blogs/news/how-to-start-drinking-coffee

https://coffeebeansdelivered.com.au/blogs/news/a-guide-to-liking-coffee