Kohvikeskus

Mida tähendab jätkusuutlik kohv?

Jätkusuutlikku kohvi kasvatatakse viisil, mis hoiab loodust ja pakub paremat elatist ning töötingimusi inimestele, kes seda kasvatavad ja töötlevad.

Kohvi kasvatatakse peaaegu ainult troopikas, kohtades, mis on koduks enamikule maailma allesjäänud troopilistest metsadest. Kui põllumehed soovivad oma kohviistandusi laiendada, on neil kõige lihtsam osa ümbritsevast metsast maha võtta. Pealegi kasvatatakse kohvi sageli järskudel nõlvadel – see võib põhjustada veeteede erosiooni ja settimist. Kohvi töötlemine on ka veemahukas ning reovesi võib saastada jõgesid ja ojasid.

Umbes 120 miljonit inimest, kellest enamik on väiketalunikud ja farmitöölised, elatuvad kohvist. Nagu igas teises sektoris, soovivad kohvi kokkuostjad osta odavalt – kuid üha volatiilsematel turgudel ei tööta see alati põllumeeste ja farmitööliste kasuks ning võib viia töötajate ärakasutamiseni kunstlikult madalate hindade hoidmiseks. See võib omakorda sundida kohvikasvatajaid raiuma maha rohkem metsi, kasutama madala kvaliteediga pestitsiide ja toetuma odavale tööjõule – mõnel juhul lapstööjõule –, et kasumit teenida.

Metsaraie vabastab puudes kogunenud süsiniku atmosfääri, seega aitab kohvi jätkusuutmatu laienemine sõna otseses mõttes kaasa kliimamuutustele. “Pirtsakad” kohvitaimed omakorda kannatavad kliimamuutuste mõjude all – muutuvate temperatuuride ja sademete mustrite tõttu ei sobi enam piirkonnad, mis kunagi sobisid kohvi kasvatamiseks, mis nõuab teatud tüüpi kliimat. Näiteks Mehhiko, kus mõned põllumehed juba lähevad üle muudele põllukultuuridele, mis on kliimamuutuste mõjudele vähem vastuvõtlikud. See vähendab kohvi pakkumist, mis tähendab, et pikemas perspektiivis hinnad tõusevad. Tulevikus võime näha isegi kohvipuudust. [Allikas]

Meie märgistustega kohvid

Fair Trade kohvioad

Kohvitootjate õiglase tasu saamise kindlustamiseks tasub otsida Fair Trade ning Rainforest Alliance märgiseid. Fair trade ehk õiglane kaubandus on kauplemisviis, mis toetab otse ja tõhusalt Aafrika, Aasia ja Ladina-Ameerika vähemate võimalustega maade väiketalunikke ja tootjaid.

Õiglane kaubandus tagab:
🌿talunike ja tootjate majandusliku elujõulisuse, sh garanteeritud miinimumhind
🌿keskkonnasõbraliku ja säästliku tootmise, orgaanilisele tootmisele ülemineku toetamist
🌿sotsiaalse vastutuse, sh lapsi ekspluateeriva töö ja orjatöö keeld, töötajate inim- ja tööõigustest kinnipidamine, paremad töötingimused

[Allikas]

Meie Fair Trade sortimendis on Guatemala kohviubade segu:

Keskmise röstiga ausa kaubanduse premium-araabika kohviubade segu!

Suurepärase maitsega ausa kaubanduse kohv sisaldab 100% Guatemala Fedecocagua araabikat, mis on balansseeritud maitsega ja kergelt piimašokolaadi tooni. Guatemala Fedecocagua happesus on madal kuni keskmine ning järelmaitses tunda vaniljet.

Colombia La Esperanza (Bio/Orgaaniline) 1kg

See kohv on väikefarmeritelt, kes on keskendunud orgaanilise kohvi kasvatamisele. 

Selle ausa kaubanduse (FairTrade) ja ökoloogilise (Biologisch) kohvi maitseprofiil: kergelt tsitruselise ning veinise noodiga, milles on tunda vihjeid šokolaadile ning pähklitele, keskmise happesusega.

Tasakaalukas maitse ning nauditav aroom. Sobib kõige paremini just musta kohvina.

Rainforest Alliance kohvioad

Pitser tähendab, et sertifitseeritud toode on toodetud meetoditega, mis toetavad kolme jätkusuutlikkuse sammast: sotsiaalset, majanduslikku ja keskkonnaalast. Sõltumatud kolmandast osapoolest audiitorid hindavad põllumehi enne sertifikaadi andmist või uuendamist kõigi kolme valdkonna nõuete alusel. Pitser võimaldab sul ära tunda ja valida tooteid, mis aitavad kaasa inimeste ja planeedi parema tuleviku loomisele. [Allikas]

Brasiilia Cerrado Bandeirante 1 kg

Väga mahe ja keskmiselt magusa maitsega kohv, mis on Brasiilia selle piirkonna araabikale iseloomulik. Sobib igapäevaseks nautimiseks!

Puhta maitsega, milles tumedam röst toob esile karamellised noodid ja väga madala happesuse. Soovitame pigem musta kohvina.

Kohviuba Brasiilia Barista 1kg

Kui kohtuvad kvaliteetne Brasiilia araabika ning meie kohvimeistri röst, on tulemuseks just selline maitse, mida iga kohvisõber naudib. Piisavalt tugev, vähese hapukusega karamellise järelmaitsega. Ideaalne musta kohvina ning piimajookides. Naturaalne Brasiilia araabika.

Kuidas veel keskkonnasõbralikum oma kohviharjumusega olla?

1. Kasuta kohvi valmistamiseks jätkusuutlikku ning kauakestvat kohvimasinat või filterkannu. Väldi võimalusel alati kapsel- ja padjamasinaid. Oleme oma kohvimasinate sorti valinud küll ehk veidi väärtuslikumad masinad, kuid sellised brändid, mis kestavad ka ajas.

Näiteks Jura kohvimasinad kestavad keskmiselt 9 aastat, kui kohvimasinate keskmine kasutusiga on 6 aastat – ehk Jura masinad kestavad keskmiselt 50% kauem (Hollandi suurima tarbijaorganisatsiooni Consumentenbond uuring). [1]

Samamoodi on Miele seadnud eesmärgiks jätkusuutliku tootmise, tarneahela ning toodete kestvuse. Miele on pühendunud parimate võimalike toodete ja teenuste pakkumisele, mis kahjustavad keskkonda minimaalselt lõpp-eesmärgiga muuta need 100% süsinikuneutraalseks. [2]

Ka Nivona on veendunud, et täisautomaatne masin väärib pikka eluiga ning lisaks sellele väärtustavad nad pikaajalisi ja ausaid suhteid – klientide, partnerite ja eelkõige nende töötajatega. [3]

2. Kui sulle meeldib osta kohvi kaasamüügiks, siis võta enda termos kaasa.

3. Ära viska kohvipaksu prügikasti – loe erinevaid viise, kuidas kohvipaksu kasutada siit.