Kohvikeskus

Kohvihinnad tõusevad ja hinnakasvu lõpp pole sugugi veel kohal. Mis siis, kui ma ütleksin sulle, et see pole kohvikuomanike valik? Mis siis, kui ma ütleksin sulle, et hinnatõus ei ole kasulik ainult põllumeestele üle kogu maailma, vaid ka sinule?

Kohvi on meile turustatud juba umbes 60 aastat odava kütusena, mis meid hommikuti turgutab. Suured ettevõtted on aastakümneid teeninud kasu, müües kohviube hämmastavalt madalate hindadega, nii et oleme kõik leppinud sellega, milline kohv meie arvates olema peaks.

Kohv on palju enamat kui lihtsalt kütus. Kohv on üks vanimaid teadaolevaid jooke, mida maailm on kunagi rüübanud, ja see on juurdunud peaaegu igasse kultuuri. Mandreid ja sajandeid ühendava kohvi mõju on midagi enamat kui lihtsalt energia tõuge, see on elustiil. Miks me siis kohtleme kohvi nii, nagu me teeme?

Me võiksime lihtsalt võtta kofeiinitablette, 100 tabletti saab apteekidest osta umbes kuue euro eest. See on kuus eurosenti 100 mg puhta kofeiini kofeiini kohta, mis võrdub ühe suure tassi kohviga!

Võiksid säästa iga kuu kuni sadu eurosid, kui võtaksid sisse väikese tableti, mis hoiab sind erksana, kuid kohv ise on palju enamat kui kofeiin. Tegelikult moodustab kofeiin vaid 2% kohvis leiduvatest keemilistest ühenditest ja ülejäänud 98% teeb kohvi nii heaks nagu ta on.

Tass kohvi kodus on üllatavalt odav! Ilma üldkuludeta, mida kohvik peab maksma, tuleb kohvi enda hind palju soodsam. Oletame, et meil on kilogramm kvaliteetset Costa Rica Tarrazu erikohvi, mille hind on 24 €/kg. Esmapilgul võib see kallis tunduda – uurime, kui palju see tassi kohta maksab.

Suure ja kangema kohvi peale läheb kuni 14g kohvi. See tähendab, et ühest kilosest kohvipakist saab 70 tassi kohvi. Üks kohvitass maksab sel juhul vaid 0.34 eurot.

Kohv vs vein

Kui võtta veinipudeli puhul sama põhimõte, on hinnapunktid monumentaalselt erinevad. Oletame, et lähed alkoholipoest minema 10-eurose veinipudeliga, mis jääb hinnalt pigem odavamasse klassi.

Pudel veini on tavaliselt 750 ml. Millest (standardse 150 ml pokaali järgi) saab 5 klaasi veini. See teeb kaks eurot pokaali kohta. Restoranis on vahe eriti tunda korraliku juurdehindluse ja korgitasuga.

Miks on siis kahe joogi vahel 600% hinnavahe?

Vastus on taju. Meile on öeldud, et vein on luksuslik kogemus ja kohv peaks olema odav. Meid on turundatud uskuma, et kohv peab maitsema kohutavalt ja vein peab maitsema hämmastavalt, olenemata kaubamärgist – kohv on justkui kütus ja vein on küllus.

Nüüd peame muutma seda, kuidas me kohvi näeme. Tööstus ja maailm muutuvad paremuse poole, nüüd on meie kui tarbijate ülesanne mõista ja aktsepteerida seda muutust, kui me kõik liigume parema homse poole.

miks-kohv-nii-kallis-on

Veini tootmine

1. Kasvatamine – Viinamarjakasvatuse valmimiseks kulub umbes 2–3 aastat. Kasvatajad hoolitsevad viinapuude, mullahoolduse ja kahjuritõrje eest.

2. Saagikoristus – Saagikoristust saab teha kahel viisil: käsitsi või masinaga. Kui oled ostnud käsitsi korjatud marjadest veinipudeli, võid kohe selle hinnasildi otsa panna uue nulli!

3. Purustamine – Inimesed maksavad selle osa ise ära tegemise eest! Turismitegevusena teevad inimesed kogu töö ära, hüppavad tünni ja purustavad viinamarju ise. Nii et te mitte ainult ei tee suurema osa tööst, vaid kulutate ka selle tegemiseks raha! Kuid enamike veinide toore purustatakse masinate abil massiks.

4. Pressimine – Järgmisena lähevad purustatud viinamarjad pressi, kus pressitakse välja viimne kui tilk vedelikku! Seejärel hoitakse seda veinivaatides, mis on valmis istuma ja käärima.

5. Käärimine – Kui kaua veini kääritamiseks kulub, sõltub valmistatava veini tüübist, kuid vaadid hoitakse pikka aega jahedas ja pimedas kohas.

6. Filtreerimine – Nüüd on aeg täielikult kääritatud vein välja valada ja see läbi filtrite tühjendada, et kõik järelejäänud tükid ja sete maha jääks.

7. Villimine – Aeg lõpptoode villida ja laiali saata. See võib minna kõikjale maailmas ja püsib riiulil märkimisväärselt kaua.

Kohvi tootmine

1. Kasvatamine – Kohvipuul kulub umbes 5 aastat, et kohvikirsse kasvatama hakata. Kohvipuud on sademete, kliima ja kõrguse suhtes uskumatult pirtsakad ja on 21. sajandi suhtes üsna allergilised.

2. Saagikoristus – Peaaegu kogu maailmas kasvatatav kohv on käsitsi korjatud. Mõned suuremad ketiettevõtted kasutavad masinkorjamist, kuid valdav osa maailmas toodetud kohvist korjatakse käsitsi!

3. Sorteerimine – Pärast saagikoristust sorteeritakse kõik kirsid KÄSITSI erinevatesse kategooriatesse. Eemaldatakse kõik kohvikirsid, mis on kahjustunud või toored.

4. Töötlemine – Kohvi töötlemiseks on mitu erinevat viisi, levinumad on naturaalne ja pestud. Need nõuavad kohviubade edasiseks töötlemiseks erinevaid oskusi ja seadmeid. Need protsessid võivad kesta kuni 21 päeva.

5. Pärgamendi eemaldamine – Kui kõik kohvioad on töödeldud ja kasutamiseks valmis, jätkub kohviubade kestade eemaldamine ja puhastamine, eemaldades pärgamendi ehk oale jäänud kihid.

6. Raputusvöö – Jahvatusjaamas lähevad nüüd täielikult töödeldud oad “raputusvöösse”, kus need sorteeritakse suuruste järgi, puhastades täielikult kõik allesjäänud kirsi- või kestatükid.

7. Eksport – Lõpuks pakitakse rohelised kohvioad kottidesse ja eksporditakse üle maailma 70 kg kottides. Mõnikord võivad nad isegi läbida mõne teise ahela etappi (nagu kokkuostja), enne kui röstijate kätte satuvad.

7.5. Kofeiini eemaldamine – Kohvist kofeiini eemaldamiseks leotatakse kohviube vees või lahuses. Nendel protsessidel on erinevad hinnasildid olenevalt sellest, kas kasutada keemilist töötlust või looduslikumat veepesu.

8. Röstimine – Rohelised oad on jõudnud röstikotta, kus röstimeister saab oma maagiat teha, luues erinevaid röstide retsepte. Röstimine on ubade maitsete jaoks ülioluline ja ebatäiuslik röstimine võib rikkuda isegi kõige kallima toorme.

9. Jaemüük – Nüüd näeb kohv juba tuttav välja. Ilus kuldpruun ja mõnusalt aromaatne. Jääb üle vaid jahvatamine ning kohvi keetmine ning saadki maitsvat kohvijooki nautida!

Miks siis kohv ikkagi nii kallis on?

Kui veni puhul toimub tavaliselt kogu protsess ühes viinamarjaistanduses, siis kohvi tootmise 9 peamist ja umbes 15 väiksemat sammu viiakse läbi sadade erinevate käte abil ning kõigil neist on oluline roll muutmaks punase kohvikirsi mõnusaks aromaatseks joogiks mida tunneme ja armastame.

Lisaks tootmise mitmesammulisele protsessile, mille kõik lülid väärivad õiglast tasu, on muidugi ka teisi tegureid, miks kohvi hind tõusnud on. Põuatingimused Lõuna-Ameerika osades on sundinud kohvi hindu tõusma ja viimase kahe aasta jooksul on Wall Street Journali andmetel hinnad üldiselt tõusnud ligi 39%.

PS: Kui soovid raha säästa ja olla esimene, kes kuuleb meie kampaaniatest, siis liitu meililistiga lehekülje jaluses.

Loe ka: kuidas valida kvaliteetne kohviuba?

Allikad:

https://coffeebeansdelivered.com.au/blogs/news/processes-in-coffee

https://coffeebeansdelivered.com.au/blogs/news/why-is-coffee-expensive-part-2-perspective